CZAS NA NOWĄ OCZYSZCZALNIĘ

Tygodnik Regionalny KORSO z dnia 13.04.2005r.

CZAS NA NOWĄ OCZYSZCZALNIĘ

W Korso z 16 lutego br. zamieściliśmy informację o rozpoczęciu realizacji kontraktu „Budowa i modernizacja sieci kanali­zacyjnej" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Funduszu ISPA. Wykonanie tego zadania poprawi funk­cjonowanie zbiorczego systemu odprowadzania ścieków z naszych domów, ale przecież sam układ sieci kanalizacyjnych to nie wszystko. Jak wiemy, miasto Mielec posiada małą i przestarzałą oczyszczalnię ścieków. Zwróciliśmy się więc do preze­sa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Mielcu, Marka Bąbały, o wyjaśnienie, co Spółka robi w kierunku rozwiązania tego problemu. Rozmowę przeprowadził Damian Belczyk.

Jak obecnie wygląda stan sieci kanalizacyjnej w Miel­cu?

Miasto Mielec to 60. tysięczna aglomeracja miejska, która potrzebuje między innymi spraw­nego układu kanalizacyjnego oraz oczyszczalni ścieków dostosowa­nej do obecnych wymogów praw­nych i świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska. Stan sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków od lat byl w centrum naszego zainteresowania. W wyniku niedoinwestowania gospodarki komunalnej w latach 1945 - 1990 przed naszą Spółką stało wiele ważnych dla funkcjo­nowania miasta problemów z zakresu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, a to zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości wody oraz poprawy i roz­budowy sieci kanalizacyjnej i budowy oczyszczalni ścieków. Z uwagi na ograniczone środki finansowe, jakie mogliśmy prze­znaczać na inwestycje, wspólnie z władzami miasta postanowiliśmy w pierwszej kolejności skupić się na wodzie, by szybko doprowa­dzić do poprawy tego, co w spo­sób bezpośredni odczuwają mieszkańcy Mielca. Uruchomio­no nową Stację Uzdatniania Wody, która pozwoliła zaspokoić potrzeby w zakresie ilości wody dostarczanej naszym odbiorcom oraz uruchomiono układy ozono­wania wody i jej filtracji przez złoże z węglem aktywnym, co zna­cząco poprawiło jakość produko­wanej wody. W sposób ciągły prowadzono i prowadzi się nadal prace modernizujące i rozbudo­wujące sieć wodociągową, które mają na celu poprawę niezawod­ności jej działania. Zadania te zaabsorbowały znaczną części środków dostępnych w Spółce.

Można domniemywać, że obecny stan sieci był nieza­dowalający, stąd podjęcie decyzji o nowym przedsię­wzięciu...

Wspólnie z władzami miasta poszukiwaliśmy również sposobu rozwiązania problemów należyte­go funkcjonowania sieci kanaliza­cyjnej oraz oczyszczalni ścieków. Gmina podjęła się przygotowania dokumentacji rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków, a po jej przygotowaniu wprowadziła te projekty do „Krajowego Progra­mu Oczyszczania Ścieków Komu­nalnych". Mieliśmy świadomość, że wielkość środków niezbędnych do zrealizowania tego zadania znacznie przekracza możliwości finansowe nie tylko Spółki, ale również i budżetu miasta. Stąd niezbędne było poszukiwanie innego źródła finansowania tego programu. Starania Polski o przy­stąpienie do Unii Europejskiej otworzyły możliwość wspólfinan-sowania tej inwestycji w ramach Programu ISPA i w taki sposób inwestycja ta jest realizowana. W ramach tego Funduszu realizo­wany jest Program pod nazwą „Uporządkowanie systemu zbie­rania i oczyszczania ścieków w Mielcu"

Proszę wyjaśnić, jakie zada­nia inwestycyjne    zostaną wykonane w ramach tego Projektu i w jakiej części możemy liczyć na pomoc Unii Europejskiej ?

Wartość całkowita inwestycji to w kosztach kwalifikowanych 26 min 860 tys. curo, na co składają się cztery kontrakty, z czego naj­większe i najistotniejsze są dwa; „Budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej" na kwotę 8 min 789 tys. 200 euro oraz „Budowa oczyszczalni ścieków" na kwotę 16 mln 575 tys. 800 euro. Pozo­stałe dwa - to kontrakty usługo­we: Inżynier Kontraktu na kwotę i min 300 tys. euro oraz Pomoc Techniczna na kwotę 195 tys. euro. Zgodnie z podpisaną umową udział Unii Europejskiej w tych zadaniach wynosi 70 pro­cent kosztów kwalifikowanych. Tak jak wspomniał pan na samym początku naszej rozmowy, realiza­cja kontraktu „Budowa i moder­nizacja sieci kanalizacyjnej" już się rozpoczęła.

A co dzieje się w sprawie budowy oczyszczalni ście­ków ?

17 lutego 2005 r. ukazało się ogłoszenie o przetargu dla kon­traktu „Budowa oczyszczalni ście­ków", największego zadania reali­zowanego w ramach „Ogłoszenie o przetargu" było poprzedzone ponadrocznym okresem przygo­towań dokumentacji przetargo­wej, która została pozytywnie zaopiniowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Mini­sterstwo Środowiska. Tak długi okres przygotowania dokumenta­cji przetargowej wiązał się między innymi ze zmianami obowiązują­cych procedur przetargowych dla unijnego programu pomocowego ISPA — Spójność, po wej­ściu Polski do Unii Europejskiej. Ter­min składania ofert został wyznaczony na 12 kwietnia br., a czas realizacji kon­traktu wynosi 23 miesiące od daty jego rozpoczęcia. Data rozpoczęcia kontraktu zostanie wydana zarządze­niem administracyj­nym przez Inżyniera Kontraktu po pod­pisaniu umowy kon­traktowej. Procedu­ra przetargowa jest prowadzona przez Miejskie Przedsię­biorstwo Gospodar­ki Komunalnej w Mielcu, - Zama­wiającego, które na mocy porozu­mienia z Gminą Miejską Mielec jest odpowiedzialne za realizację projektu „Uporządkowanie syste­mu zbierania i oczyszczania ście­ków w Mielcu". W celu właściwe­go wdrażania projektu Minister Ochrony Środowiska powołał pełnomocnika do spraw realiza­cji projektu (MAO), którym jest zastępca prezydenta miasta Mie­czysław Wdowiarz, oraz jego zastępcę do spraw realizacji pro­jektu (Vice MAO), którym jestem ja. W strukturze MPGK wydzielono specjalną jednostkę PIU,   która  jest   bezpośrednio odpowiedzialna za realizację i monitorowanie projektu w imieniu Zamawiającego, oraz raportowanie,   występowanie   o płatności pośrednie, comiesięcz­ną sprawozdawczość rzeczowo - finansową do władz wdraża­jących - NFOSIGW, Ministerstwo Środowiska. PIU ściśle współpracuje z Inży­nierem Kontraktu, który pełni bezpośredni nadzór inwestorski na budowie w rozumieniu polskiego prawa budowlanego, rapor­tuje przebieg prac, opiniuje propozycje rozwiązań zamiennych i robót dodat­kowych Wykonawcy do akceptacji PIU. Taki system wdrażania projektu jest wymagany dla tak dużych programów pomocowych współfinansowanych przez Unię Europejską, jakim jest program mielecki.

Proszę powiedzieć, dla­czego musimy budo­wać nową oczyszczalnię i gdzie dokładnie będzie ona zlokalizowana?

Nowa oczyszczalnia doprowadzi jakość odprowadzanych do rzeki Wisłoki ścieków do wymogów zgodnych z prawodawstwem pol­skim oraz dyrektywą unijną, a zarazem pozwoli na uniknięcie grożących MPGK podwyższo­nych opłat z tytułu niedostoso­wania systemu oczyszczania ście­ków do obowiązujących przepi­sów. Podwyższone opłaty są tak wysokie, że spowodowałyby konieczność drastycznej podwyż­ki cen ścieków dla mieszkańców Mielca. Oczyszczalnia ścieków jest zlokalizowana   na   terenieobecnej oczyszczalni oraz na terenie przyległym do niej i będzie służyć nie tylko do oczysz­czania ścieków powstających w mieście, ale docelowo przewidu­je się podłączenie do niej także około 20000 mk przyległych gmin wiejskich. Przepustowość projektowanej oczyszczalni wynosi 14 tys. 700 m sześć, na dobę (85 750 RLM) i będzie ona oczyszczać zarówno ścieki miej­skie, jak też dopływające do niej w czasie deszczu z kanalizacji ogólnospławnej wody opadowe.

Otrzymaliśmy już od Pana wiele  informacji   na  temat zasad realizacji, sposobu finansowania i ogólnych parametrów technicznych Oczyszczalni Ścieków, ale sądzę, że znaczną część naszych czytelników zainteresują również bardziej szczegółowe rozwiązania naszej oczyszczalni. Jeśli można, proszę o ich przed­stawienie.

Będzie to oczyszczalnia mecha-niczno-biołogiczna z pogłębio­nym usuwaniem związków bio­gennych i pełnym węzłem prze­róbki powstających osadów. W części ściekowej oczyszczalni będzie prowadzone oczyszczanie mechaniczne (usuwanie skratek, piasku, zawiesin opadających i części pływających) oraz oczysz­czanie biologiczne ( usuwanie związków węgla organicznego oraz związków biogennych). Pro­ces   biologicznego   oczyszczania ścieków będzie polegał na zinte­growanym usuwaniu związków węgla, fosforu i azotu w trójfazo­wych reaktorach biologicznych niskoobciążonego osadu czynne­go pracujących w modyfikowa­nym systemie Bardenpho (z wydzieloną denitryfikacją osadu recyrkulowanego). Część ścieko­wa jest podzielona na dwa ciągi o wydajności 50 procent Qdsrkażdy, mogące pracować niezależ­nie. W jej skład wchodzą następu­jące obiekty: zmodernizowana ist­niejąca pompownia ścieków suro­wych, budynek krat i separatora piasku, płaskownik napowietrzany o  przepływie   poziomym,   pompownia ścieków surowych 1o, dwa osadniki wstępne, dwa reak­tory biologiczne, stacja dmuchaw, dwa osadniki wtórne, pompownia wód nadosadowych z zagęszczaczy grawitacyjnych, stacja PIX, koryto pomiarowe ścieków oczysz­czonych, pompownia przewałowa, punkt zlewny ście­ków dowożonych, komory i studnie rozdzielcze) - połą­ czeniowe, przewody i kanały technologiczne, pompownia wody technologicznej oraz kanał zrzutowy ścieków oczyszczonych. Część osado­wa obejmuje grawitacyjne zagęszczenie osadu wstępne­go, mechaniczne zagęszcze­ nie osadu nadmiernego osadu biologicznego oraz sta­bilizacje osadu zmieszanego w procesie mezofilowej fer­mentacji metanowej prowa­dzonej w zamkniętych komorach fermentacyjnych.

Przefermentowany osad będzie higien izowany i wyko­rzystywany rolniczo. Powsta­jący w procesie ermentacji biogaz o odpienieniu, usunięciu siarko­wodoru, będzie gromadzony w zbiorniku i używany do zasilania agregatu prądotwórczego. Wytwo­rzona w agregacie energia elek­tryczna będzie wykorzystywana do zasilania obiektów oczyszczalni, natomiast powstająca energia cieplna będzie używana do pod­ grzewania osadu w wydzielonych komorach fermentacyjnych. Prze­widuje się hernietyzację procesów powodujących powstawanie odo­rów oraz ich unieszkodliwianie w procesach adsorpcji na węglu aktywnym. W skład części osado­wej wchodzą następujące obiekty: pompownia części pływających z piaskownika i osadników wstępnych, dwa zagęszcza­cze osadu wstępnego, pompownia zagęszczonego osadu wstępnego, pom­pownia osadu recyrkulo­wanego i nadmiernego, dwie komory fermentacyj­ne, zbiornik i pompownia osadu przefermentowanego, stacja zagęszczania osadu nadmiernego oraz odwadniania i higienizacji osadu przefermentowancgo, instalacja biogazu, kotłownia z agregatorownią oraz przewody i komo­ry technologiczne.
Oczyszczalnia będzie wyposażona w aparaturę kontrolno - pomiarową umożliwiającą wizualizację i sterowanie procesami technologicznymi. W ramach budowy zostanie wykona­ne dwustronne zasilanie elektrycz­ne oczyszczalni wraz z budynkiem energetycznym, sieć kablowa mię-dzyobiektowa niskiego napięcia i sterująca oraz oświetlenie terenu, wewnętrzna sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Wykonane zostanie obwałowanie oczyszczalni umożli­wiające jej zabezpieczenie przed wodą powodziową Q1%, ogrodzenie oraz drogi i place wewnętrzne. Powstanie również budynek administracyjno - socjalny, w którym będzie się mieściła centralna dyspozytornia oraz laboratorium badawcze.
Dziękuję za rozmowę

Nasza strona stosuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień ciasteczek oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień. Aby dowiedzieć się więcej czym są cookies i jak je usunąć, zobacz naszą politykę cookies.

Akceptuję cookies

EU Cookie Directive Module Information